BTSO ÇEVRE VE TEMİZ ÜRETİM KONSEYİ

BURSA’NIN ‘YEŞİL’ SANAYİ MODELİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR  BTSO YÖNETİM KURULU ÜYESİ UMUTKAN;

BURSA’DA ÇEVREYE DUYARLI ÜRETİM ANLAYIŞI YAYGINLAŞIYOR

 

 

 

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyet gösteren Çevre ve Temiz Üretim Konseyi, kentin doğu bölgesine arıtma hizmeti veren ve yeni kapasite artırımı yatırımlarıyla Türkiye’ye örnek olan S.S. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifi’nde incelemede bulundu.

Çevreye duyarsız kalmadan sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmek için ‘Yeşil Büyüme Projesi’ni de hayata geçiren BTSO, Çevre ve Temiz Üretim Konseyi ile de iş dünyası temsilcileri, kamu kurum ve STK’ları buluşturmaya devam ediyor. Son olarak konsey üyeleri, tüm finansmanı bölge sanayicileri tarafından karşılanarak örnek bir dayanışma organizasyonu ile kurulan S.S. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi İşletme Kooperatifine teknik incelemede bulundu. Ziyarete, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Şakir Umutkan ve konsey üyeleri katıldı. Tesis Müdürü Mehmet Aydın, konsey üyelerine tesisin yatırımları ve hedefleri hakkında bilgiler verdi.

 

 

“HEDEFİMİZ: ÇEVRE ODAKLI ÜRETİM”

Şakir Umutkan, Yeşil Büyüme Projesi kapsamında verimlilik ve çevre odaklı üretim modellerinin iş dünyasında yaygınlaşmasını hedeflediklerini söyledi. Kent ve ülke kaynaklarının en verimli bir şekilde kullanılarak ülke ekonomisine katkı sağlanmasını istediklerini dile getiren Umutkan, BTSO öncülüğünde örnek bir adım atmaya hazırlandıklarını da vurguladı. Umutkan, önümüzdeki günlerde sanayi kuruluşlarının sürdürülebilir büyümesini sağlayabilmek, çevreyi koruyan, verimli bir sanayi modelini tüm şehre yaygınlaştırmak için BTSO koordinatörlüğünde ‘Bursa Temiz Üretim İşbirliği Protokolü’nün imzalanacağının altını çizdi. 

“YEŞİL ÇEVRE KENTİMİZİN GURURU KAYNAĞIDIR”

Kentin enerji ihtiyacının, üretiminin ve tüketiminin çevreye ve ülke ekonomisine olumsuz etkilerini en aza indirmek için Enerji Verimliliği Merkezi’ni hayata geçirdiklerini hatırlatan Umutkan, merkez sayesinde yeşil büyüme temelli iş modelinin firmalar arasında teşvik edilmesini amaçladıklarını söyledi. Umutkan, Yeşil Çevre Arıtma Tesisi’nin başarılarıyla kentin gurur kaynağı olan bir merkez haline geldiğini ifade ederek, “Bölge sanayicilerimizin güzel bir işbirliği ile hayata geçirdiği bu tesis, çevre odaklı üretimin yaygınlaşmasına da büyük katkı sağlamaya devam edecektir” dedi.

AVRUPA STANDARTLARINI HEDEF ALIYORUZ

Tesis Müdürü Mehmet Aydın, merkezin Kestel ve Gürsu OSB, Barakfakih ve Kestel Sanayi Bölgesi, Kestel ve Gürsu ilçe yerleşim alanları ile İsabey bölgesindeki sanayi tesislerinin de olduğu geniş bir bölgeye arıtma hizmeti verdiğini söyledi. Aydın, tesisin geçtiğimiz aylarda 13 milyon dolarlık ilave bir yatırımla kapasitesini 3 kat artırarak, hizmet kalitesini güçlendirdiğini söyledi. Merkeze şimdiye kadar 31 milyon dolara yakın yatırım yapıldığına da dikkati çeken Aydın, Avrupa standartlarında arıtma yapan bir tesis olma vizyonu ile hareket ettiklerini belirtti.

 

 

 

 

ORTAKLIK BELGESİ OLMAYANLARA KURULUŞ İZNİ YOK

Aydın, bölge belediyeleri ve OSB’lerin kooperatife üye olmayan hiçbir fabrikaya kuruluş izni vermediğini de hatırlatarak, ‘Yeşil Çevre Ortaklık Belgesi’nin zorunlu hale getirilmesinin çevreye duyarlı üretimi teşvik ettiğini kaydetti. Kooperatif bünyesinde 350’ye yakın ortağın yer aldığını hatırlatan Aydın, “Türkiye’deki birçok kente rol model olan tesis, yeni hizmetlerle bölgeye önemli hizmetler vermeye devam edecek” diye konuştu.

 

BTSO ÇEVRE VE TEMİZ ÜRETİM KONSEYİ - S.S. YEŞİL ÇEVRE ARITMA TESİSİ İŞLETME KOOPERATİFİ - 1998 / Yeşil Çevre
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) bünyesinde faaliyet gösteren Çevre ve Temiz Üretim Konseyi, kentin doğu bölgesine arıtma hizmeti veren ve yeni kapasite artırımı yatırımlarıyla Türkiye’ye örnek olan S.S. Yeşil Çevre Arıtma Tesisi
bursa-ticaret-ve-sanayi-odasi-btso-bunyesinde-faaliyet-gosteren-cevre-ve-temiz-uretim-konseyi-kentin-dogu-bolgesine-aritma-hizmeti-veren-ve-yeni-kapasite-artirimi-yatirimlariyla-turkiye-ye-ornek-olan-s-s-yesil-cevre-aritma-tesisi-isletme-kooperatifi-n