FLOKCAN TEKSTİL

“Bugünlere gelmemizde Yeşil Çevre’nin önemi çok büyük”

Flokcan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Caner, “Yeşil Çevre’nin gelişimine bağlı olarak biz sanayicilere de kapasitemizi arttırma görevi bir zorunluluk olmuştur. Bu kapsamda gerekli projeksiyonlar üzerinde çalışmaktayız” dedi. 

Üretime başladıkları ilk yıllarda altyapı yetersizlikleri ve çeşitli sebeplerden dolayı atıksu kanallarının tıkandığını ve bu durumun zaman zaman üretimi etkileyen faktörlere dönüştüğünü belirten Flokcan Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Caner, “Yeşil Çevre Arıtma Tesisimizin kurulması ve gelişmesi ile birlikte yapılan altyapı çalışmaları neticesinde atıksu kanallarımızın ıslahı ve bu kanalları kullanan fabrikaların denetlenmesi/eğitilmesi sonucu zaman içerisinde sağlıklı bir atıksu akışına sahip  olduk. Yeşil Çevre’nin yaptığı iyileştirme ve yatırımlar ile fabrika çıkışlarında kuyu ve baca sistemleri ile atıksu hareketliliği daha kontrol edilebilir ve ölçülebilir bir hale geldi” dedi.

YEŞİL ÇEVRE, FAALİYETLERİMİZİN ENGELLENMESİNİ ÖNLEDİ

“Yeşil Çevre’nin kurulması ile her şeyden önce çevrenin önemi bir kat daha iyi anlaşıldı. Yeşil Çevre, bölgemizde ve çevre illerdeki birçok tesise de örnek oldu” diyen Caner şöyle devam etti:

“Bizce Yeşil Çevre’nin gelişimini ve etkilerini iki açıdan ele almak lazım: İlki üretim yapan ve yaptığı üretim sonucu atıksu oluşturan sanayi firmaları, ikinci olarak da atıksuların çevremize verdiği zararlar. Arıtma tesisimizin kurulması ve kendini geliştirmesi sonucu fabrikalarda oluşan atıksuyun sağlıklı bir şekilde ıslahının yapılması, resmi kanallar ile sanayi üretim faaliyetimizin engellenmesi ihtimalini ortadan kaldırmıştır. Bu durum, biz sanayicilere mümkün olan en alt seviyede çevreye daha az zarar vererek üretim yapma fırsatı vermiştir.”

Yeşil Çevre’nin sadece atıksu arıtması yapmayarak, oluşan çamurunda bertarafını sağlamasıyla gelişime ne kadar açık olduğunu ispatladığını da vurgulayan Caner, “Yeşil Çevre’nin kurulduğu ilk günden bu yana geçen sürede, Bursa’daki gelişime ayak uyduramadan, kapasitesini artırmadan, yeni yatırımlar yapmadan ilk günkü gibi kalsak idik, bugün Türkiye’nin sayılı ve hatta kendi kulvarında lider olan firmamıza sahip olamayacaktık. Yeşil Çevre’nin gelişimine bağlı olarak biz sanayicilere de kapasitemizi arttırma görevi bir zorunluluk olmuştur. Bu kapsamda gerekli projeksiyonlar üzerinde çalışmaktayız” dedi.

Tahsin Caner ayrıca, sanayi bölgelerinin Islah OSB statüsü kazanması için çok çalıştıklarını, ama bu konuma gelmelerinin altında Yeşil Çevre’nin de öneminin büyük olduğunu ifade etti.

FLOK TOZUNDA DÜNYA MARKASI

Öte yandan, 1987 yılında Tahsin Caner tarafından Bursa’da kurulan Flokcan, Tekstil, sürekli artan kalitesi ve ürün yelpazesi ile müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Türkiye pazarındaki floklu ürün üretimi yapan firmaların neredeyse tamamına flok tozu sağlayan Flokcan, yurtdışı pazarında ise dünya üzerindeki tüm kıtalara flok tozu sağlamakla birlikte, özellikle son yıllarda Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihracatını hızla artırmaktadır. Son teknoloji ile donatılmış boya ve AR-GE laboratuvarında renk ve ürün geliştirme çalışmalarına aralıksız devam eden şirket, daha kaliteli üretim ve hizmet için yatırımlarına sürdürmektedir. 

FLOKCAN TEKSTİL - S.S. YEŞİL ÇEVRE ARITMA TESİSİ İŞLETME KOOPERATİFİ - 1998 / Yeşil Çevre
Bursa’nın Doğu Bölgesindeki yerleşim alanları ile endüstriyel tesislerin evsel ve endüstriyel atıksu kirliliğini ortadan kaldırmak için özel hukuk hükümlerine tabi olarak 1998 yılında kar amacı gütmeyen, kurumlar vergisine tabi olmaksızın, işletme kooperatifi statüsünde kurulmuştur.
flokcan-tekstil-yesil-cevre-aritma-tesisi-yesilcevre-yesil-cevre-yesil-cevre-aritma-aritma-tesisi-kooperatif-bursa-doga-cevre-koruma